Rasy pierwotne psów wzbudzają zainteresowanie miłośników zwierząt. Uważa się, że to właśnie one wywodzą się bezpośrednio od pierwszych psów domowych, a z wilkiem łączy ich niemal identyczny genom. O tym, co wziąć pod uwagę decydując się na psa pierwotnego i jak zapewnić mu Biologicznie Odpowiednie żywienie, opowiada nam Milena, Psia Matka 6-letniego Shiba Inu.
Pierwszy pies
Noah to Twój pierwszy pies. Co wpłynęło na podjęcie decyzji, aby w Twoim życiu zagościł psi pupil?
Trudno jednoznacznie powiedzieć. Naprawdę nie pamiętam momentu, w którym zapadła ta decyzja. Myślę, że przychodzi czas, że chcesz mieć swojego zwierzaka. Ta chęć wydaje mi się bardzo naturalna. Dużo osób chce mieć psa, a kiedy zapytasz się dlaczego, to właściwie trudno usłyszeć odpowiedź. Widzimy gdzieś kogoś na spacerze z psem, wydaje nam się to ładnym obrazkiem i my też tak chcemy. Chcemy mieć towarzysza, przyjaciela, kogoś do kochania. Pada na psa :-)
Dlaczego zdecydowałaś się na rasę pierwotną Shiba Inu?
Nigdy nie byłam specjalną psiarą. Nie znałam się na rasach psów. Psy ze schronisk wydawały mi się za trudne na pierwszego psa w życiu. Wiem teraz, że to mylne podejście. Psy w schroniskach są bardzo różne i zdecydowanie polecam adopcję psów. Shibę widywałam raz na jakiś czas, bo u mnie w bloku mieszkał albo przyjeżdżał w odwiedziny taki pies. Bardzo spodobał mi się wizualnie. Był opanowany i nie szczekał. A to było dla mnie kluczowe.
Potem przeczytałam w Internecie, że to „mały samuraj”, który mało linieje. Kto nie chciałby mieć takiego psa? Życie pokazało, jak bardzo można się pomylić i lepiej weryfikować informacje, które przeczytało się gdzieś w Internecie. Shiba to uparte, wymagające, bardzo inteligentne, niezależne (czytaj nieposłuszne!) psy. Ale są jednocześnie cudowne. Po pierwszym roku męczarni zdecydowaniem wiem, że to „moja” rasa. Z drugiej strony nigdy nikomu nie polecam Shiby. A wbrew obiegowym opiniom bardzo linieją!
Rasy pierwotne psów
Jaką grupą psów są rasy pierwotne? Czym się charakteryzują?
To dość szeroka grupa psów, opisywana jako V grupa według kwalifikacji FCI. Na pewno to, co je łączy, to stare pochodzenie, które nie było za bardzo zmieniane przez człowieka, a raczej wynikało z naturalnej selekcji. To psy, które polowały, ciągnęły sanie. Nie były tylko psami do towarzystwa. Wiele z nich ma genotyp najbardziej zbliżony do wilka i sporo atawizmów z tym związanych.
Jaki jest Twój „mały samuraj”, Noaś?
Noaś ma skończone 6 lat i to jest wspaniały wiek dla psa. Nadal sprawny, ale już nie tak rozbrykany jak szczeniak. Noaś rzeczywiście jest dostojny i zdystansowany, choć umie się też żywiołowo bawić. Jest bardzo uparty i rywalizujący, zawsze „jego” musi być na wierzchu. Często jest tak, że jak tylko wyciągnę telefon, on od razu odwraca głowę. Najwięcej fajnych chwil mamy więc zapisanych w pamięci, nie w telefonie. To też przypomina mi, żeby być z nim tu i teraz. Poza tym Noah jest bardzo oddanym, wiernym psem, a więź, która nas łączy jest bardzo silna.
Biologicznie Odpowiednie żywienie ras pierwotnych
Czytelnicy Twojego bloga mogą dowiedzieć się, że Shiby to rasa niezwykle czysta i cicha. Jak jest z żywieniem? Należą do wybrednych psów, jak inne rasy pierwotne?
Dużo Shib to niejadki. Ogólnie psy o zgrabnej i dość lekkiej budowie nie jedzą bardzo dużo. W związku z tym wielu właścicieli Shib narzeka, że za mało jedzą, a przez to wątło wyglądają. Noah natomiast nie miał nigdy problemu z apetytem. Lubi jeść. Mimo to, nie ma problemu z utrzymaniem wagi. Odkąd skończył 1,5 roku waży tyle samo. Raz mieliśmy sytuację, że został mu dodatkowy kilogram po zimie, ale w ciągu miesiąca to zgubiliśmy.
Jak wyglądała wasza droga do znalezienia odpowiedniego jedzenia dla Noasia? Czy to, że jest reprezentantem rasy pierwotnej miało dla Ciebie znaczenie przy wyborze sposobu żywienia?
Dla mnie od samego początku było jasne, że nie chcę, żeby pies jadł zboża. Wiadomo, że pies jest mięsożercą i jego przewód pokarmowy nie jest dostosowany do trawienia zbóż. Są takie psy, które zupełnie nie trawią skrobi. U Shib raczej takich nie ma, ale u każdej rasy mogą pojawić się nietolerancje pokarmowe. Trzeba to obserwować. Na pewno Noah i Shiby lubią dziczyznę, bo to niegdyś psy polujące. My chętnie wybieramy ORIJEN Tundra. Skład jest świetny i pełny właśnie takiego mięsa.
Dlaczego zdecydowałaś się na Biologicznie Odpowiednie Jedzenie ORIJEN?
Na samym początku Noah jadł karmę od hodowcy. Tak się zazwyczaj robi, żeby w pierwszych dniach nie było rewolucji w układzie pokarmowym. Potem przeszłam na gotowane jedzenie. Ale szczeniak szybko rośnie. Potrzebuje bardzo dobrze zbilansowanej diety i obawiałam się, że sama mogę źle komponować jedzenie. Zaczęłam szukać karmy najlepszej na rynku. I tak trafiłam na ORIJEN.
Noasiowi ORIJEN zasmakował, więc wszystko pasowało :-) Dla mnie ważne jest także to, skąd pochodzi mięso wykorzystywane do tworzenia jedzenia. W przypadku ORIJEN są to sprawdzeni, regionalni dostawcy. Karmię więc psa zgodnie z jego potrzebami, nie przykładając ręki do przemysłowego chowu zwierząt. Choć w taki sposób mogę wesprzeć lokalnych dostawców i chronić klimat.
Wszystkich głodnych wiedzy o życiu z psem Shiba Inu, zachęcamy do zapoznania się z blogiem Mileny. Z kolei opiekunów psów, nie tylko rasy pierwotnej, zapraszamy na Biologicznie Odpowiednie zakupy. Wszystko dla udomowionych wilków, zgodnie z ich mięsożerną naturą.