Czy rasa ma znaczenie? Żywienie psów różnych ras - Blog Acana Polska

Aktualności

Aneta Urbaniak

Czy rasa ma znaczenie? Żywienie psów różnych ras

czy-rasa-ma-znaczenie-żywienie-psów-różnych-ras

Żywienie psów przysparza problemów szczególnie opiekunom, którzy decydują się na wizualnie skrajnie różnych pupili. Czy rzeczywiście posiadanie duetu yorkshire terrier i labrador, czy maltańczyk i bernardyn, to konieczność stosowania równie skrajnych diet? Żywienie psów różnych ras wcale nie jest takie problematyczne, jak się wydaje!

Wszystkie psy pochodzą od wilka

Choć czasem trudno nam sobie wyobrazić pokrewieństwo mopsa czy buldoga francuskiego z wilkiem szarym, to faktem jest, że wszystkie współczesne psy od niego pochodzą. Nauka potwierdza, że pies domowy – Canis familiaris – dzieli więcej niż 99% DNA ze współczesnym wilkiem szarym – Canis lupus

I choć przez lata udomowienia, psy zwykliśmy nazywać wszystkożercami, nie jest to prawdą. Psy to względni mięsożercy. Oznacza to, że mięso powinno stanowić ich główny posiłek, a białko dostarczane do organizmu powinno pochodzić głównie z mięsa. W odróżnieniu od kotów – bezwzględnych mięsożerców – psy spożywają w większych ilościach także inne pokarmy i są w stanie czerpać z nich wartości odżywcze. Mimo wszystko, badania w tym obszarze konkludują, że nawet jeśli psy posiadają zdolność metabolizowania węglowodanów, to i tak wysokomięsna i wysokotłuszczowa dieta jest znacznie lepsza dla ich zdrowia i prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego (National Research Council 2006). Badania potwierdzają również, że psy znacznie chętniej wybierają właśnie takie mięsne i wysokotłuszczowe pokarmy

Sam fakt trawienia wysokoglikemicznych węglowodanów pochodzących z różnych źródeł nie oznacza, że są one konieczne w żywieniu psów domowych. Brazylijscy badacze wykazali w 2008 r., że koty z równie dużym powodzeniem trawią skrobię, co psy. Co więcej, wiele badań potwierdziło, że dzikie, mięsożerne zwierzęta również posiadają zdolność trawienia skrobi. Potwierdza to fakt, że strawność nie oznacza przydatności odżywczej. 

Po co psom węglowodany?

Węglowodany dostarczają do psiego organizmu glukozy. W pewnym uproszczeniu można przyjąć, że wypełniają potrzeby energetyczne. Jednak organizmy psów – zupełnie tak, jak wilków – potrafią wytwarzać glukozę z białek (aminokwasów) z obecnych w ich diecie. Tak, jak czerpią energię z tłuszczy czy glukozy. A to czyni wysokoglikemiczne węglowodany, takie jak skrobia, całkowicie zbędnymi w psich posiłkach. Znacznie lepsze są zdrowe, świeże owoce i warzywa o niskim indeksie glikemicznym. 

Białko i tłuszcze z mięsa jako podstawowe źródło energii

Białko z mięsa to konieczność. Zwierzęta mięsożerne potrafią metabolizować białko i tłuszcze zwierzęce, a więc czynić z nich bazowe źródło energii. Z kolei jedzenie bogate w skrobie może powodować zaburzone proporcje obecności kwasów tłuszczowych i niewystarczającą ilość białka. Co więcej, może prowadzić do otyłości.

Wybierz zalecenia Matki Natury

Skoro wymogi żywieniowe psów są spójne, niezależnie od reprezentowanych przez nich ras, to właśnie dlatego Jedzenie ACANA i ORIJEN odżywia psy zgodnie z założeniami natury. Zapewnia bowiem dietę rekomendowaną przez Matkę Naturę: bogatą w białko pochodzenia zwierzęcego, w proporcjach WholePrey (co sprawia, że cechuje się wysoką biodostępnością), odpowiednio zbilansowaną pod względem niezbędnych kwasów tłuszczowych oraz z niską zawartością węglowodanów. Jedzenie z linii ACANA Classics, ACANA Regionals i ACANA Singles oraz większość formuł Jedzenia ORIJEN odpowiada potrzebom żywieniowym psów każdej rasy i w każdym wieku

Bytowe zapotrzebowanie energetyczne

To, co rzeczywiście różni psy małych ras, od psów dużych ras czy olbrzymich ras, to bytowe zapotrzebowanie energetyczne. Jest to ilość energii wydatkowanej przez dorosłe zwierzę o umiarkowanie aktywnym stylu życia. Na bytowe zapotrzebowanie energetyczne (MER) składa się podstawowa przemiana materii oraz koszt energetyczny pozyskania, trawienia i wchłaniania przyjmowanego pokarmu. 

Na bytowe zapotrzebowanie energetyczne danego psa wpływa jego wiek, masa ciała/wielkość, rasa, stopień aktywności fizycznej, środowisko, temperament, kondycja ciała, ewentualne choroby, a także właściwości izolacyjne sierści i skóry. 

Dlatego też dawki energii zalecane dla potrzeb bytowych dorosłych psów różnią się między sobą znacznie. Psy bowiem, spośród wszystkich gatunków ssaków, charakteryzują się największym zróżnicowaniem masy ciała. Zestawienie psów rasy chihuahua ważących nieco ponad 1 kg, do ponad 90-kilogramowych bernardynów, dobrze to zróżnicowanie unaocznia. Za rasy o największym zapotrzebowaniu energetycznym uznaje się nowofundlandy, dogi niemieckie oraz teriery. 

Ważne jest, aby poza bytowym zapotrzebowaniem energetycznym uwzględnić dzienne zapotrzebowanie energetyczne. A te wynika w znacznej mierze z tego, jaki tryb życia prowadzi dany pies. Duże znaczenie ma więc na przykład stopień jego aktywności fizycznej.

Jak zatem żywić psy zróżnicowane rozmiarowo i wagowo? Klucz tkwi w ilości podawanego pożywienia. 

Jak dawkować Biologicznie Odpowiednie Jedzenie?

Każde opakowanie Jedzenia ACANA i ORIJEN posiada tabelę dawkowania. W zależności od szczególnego okresu życia (np. okres szczenięcy, ciąża, laktacja) dzienna dawka pożywienia może się różnić. Dlatego bardzo ważne jest, aby stosować się do rekomendowanej dawki dziennej. Zdecydowanie powinna stanowić ona punkt wyjścia do dostosowania ilości pokarmu dla naszego psa. 

Ważnym jest jednak, aby pamiętać, że rekomendowana dawka dzienna ma charakter orientacyjny. Są to wartości uśrednione. Każdy pies ma bowiem inny poziom aktywności, stan układu pokarmowego, ewentualne choroby dietozależne, jak np. cukrzyca. Dlatego konieczna jest obserwacja psa i kontrolowanie jego masy ciała. Ostateczną dawkę dzienną należy wypracować indywidualne, uwzględniając styl życia i potrzeby pupila. 

Bo choć każdy pies ma takie same potrzeby żywieniowe, to mimo to, każdy jest wyjątkowy! 

Zapisz się do newslettera

  • Bądź zawsze na bieżąco!
  • Nie przegap nowych treści

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress