Aneta Urbaniak

Rasy pierwotne – Psia Matka o życiu z Shiba Inu

biologicznie-odpowiednie-żywienie-rasy-pierwotne

Rasy pierwotne psów wzbudzają zainteresowanie miłośników zwierząt. Uważa się, że to właśnie one wywodzą się bezpośrednio od pierwszych psów domowych, a z wilkiem łączy ich niemal identyczny genom. O tym, co wziąć pod uwagę decydując się na psa pierwotnego i jak zapewnić mu Biologicznie Odpowiednie żywienie, opowiada nam Milena, Psia Matka 6-letniego Shiba Inu. 

Pierwszy pies

Noah to Twój pierwszy pies. Co wpłynęło na podjęcie decyzji, aby w Twoim życiu zagościł psi pupil?

Trudno jednoznacznie powiedzieć. Naprawdę nie pamiętam momentu, w którym zapadła ta decyzja. Myślę, że przychodzi czas, że chcesz mieć swojego zwierzaka. Ta chęć wydaje mi się bardzo naturalna. Dużo osób chce mieć psa, a kiedy zapytasz się dlaczego, to właściwie trudno usłyszeć odpowiedź. Widzimy gdzieś kogoś na spacerze z psem, wydaje nam się to ładnym obrazkiem i my też tak chcemy. Chcemy mieć towarzysza, przyjaciela, kogoś do kochania. Pada na psa :-)

Dlaczego zdecydowałaś się na rasę pierwotną Shiba Inu?

rasy-pierwotne-psia-matkaNigdy nie byłam specjalną psiarą. Nie znałam się na rasach psów. Psy ze schronisk wydawały mi się za trudne na pierwszego psa w życiu. Wiem teraz, że to mylne podejście. Psy w schroniskach są bardzo różne i zdecydowanie polecam adopcję psów. Shibę widywałam raz na jakiś czas, bo u mnie w bloku mieszkał albo przyjeżdżał w odwiedziny taki pies. Bardzo spodobał mi się wizualnie. Był opanowany i nie szczekał. A to było dla mnie kluczowe.

Potem przeczytałam w Internecie, że to “mały samuraj”, który mało linieje. Kto nie chciałby mieć takiego psa? Życie pokazało, jak bardzo można się pomylić i lepiej weryfikować informacje, które przeczytało się gdzieś w Internecie. Shiba to uparte, wymagające, bardzo inteligentne, niezależne (czytaj nieposłuszne!) psy. Ale są jednocześnie cudowne. Po pierwszym roku męczarni zdecydowaniem wiem, że to “moja” rasa. Z drugiej strony nigdy nikomu nie polecam Shiby. A wbrew obiegowym opiniom bardzo linieją!

Rasy pierwotne psów

Jaką grupą psów są rasy pierwotne? Czym się charakteryzują?

rasy-pierwotne-psia-matkaTo dość szeroka grupa psów, opisywana jako V grupa według kwalifikacji FCI. Na pewno to, co je łączy, to stare pochodzenie, które nie było za bardzo zmieniane przez człowieka, a raczej wynikało z naturalnej selekcji. To psy, które polowały, ciągnęły sanie. Nie były tylko psami do towarzystwa. Wiele z nich ma genotyp najbardziej zbliżony do wilka i sporo atawizmów z tym związanych. 

Jaki jest Twój “mały samuraj”, Noaś?

Noaś ma skończone 6 lat i to jest wspaniały wiek dla psa. Nadal sprawny, ale już nie tak rozbrykany jak szczeniak. Noaś rzeczywiście jest dostojny i zdystansowany, choć umie się też żywiołowo bawić. Jest bardzo uparty i rywalizujący, zawsze “jego” musi być na wierzchu. Często jest tak, że jak tylko wyciągnę telefon, on od razu odwraca głowę. Najwięcej fajnych chwil mamy więc zapisanych w pamięci, nie w telefonie. To też przypomina mi, żeby być z nim tu i teraz. Poza tym Noah jest bardzo oddanym, wiernym psem, a więź, która nas łączy jest bardzo silna. 

Biologicznie Odpowiednie żywienie ras pierwotnych

Czytelnicy Twojego bloga mogą dowiedzieć się, że Shiby to rasa niezwykle czysta i cicha. Jak jest z żywieniem? Należą do wybrednych psów, jak inne rasy pierwotne?

Dużo Shib to niejadki. Ogólnie psy o zgrabnej i dość lekkiej budowie nie jedzą bardzo dużo. W związku z tym wielu właścicieli Shib narzeka, że za mało jedzą, a przez to wątło wyglądają. Noah natomiast nie miał nigdy problemu z apetytem. Lubi jeść. Mimo to, nie ma problemu z utrzymaniem wagi. Odkąd skończył 1,5 roku waży tyle samo. Raz  mieliśmy sytuację, że został mu dodatkowy kilogram po zimie, ale w ciągu miesiąca to zgubiliśmy. 

Jak wyglądała wasza droga do znalezienia odpowiedniego jedzenia dla Noasia? Czy to, że jest reprezentantem rasy pierwotnej miało dla Ciebie znaczenie przy wyborze sposobu żywienia?

rasy-pierwotne-psia-matkaDla mnie od samego początku było jasne, że nie chcę, żeby pies jadł zboża. Wiadomo, że pies jest mięsożercą i jego przewód pokarmowy nie jest dostosowany do trawienia zbóż. Są takie psy, które zupełnie nie trawią skrobi. U Shib raczej takich nie ma, ale u każdej rasy mogą pojawić się nietolerancje pokarmowe. Trzeba to obserwować. Na pewno Noah i Shiby lubią dziczyznę, bo to niegdyś psy polujące. My chętnie wybieramy ORIJEN Tundra. Skład jest świetny i pełny właśnie takiego mięsa.  

Dlaczego zdecydowałaś się na Biologicznie Odpowiednie Jedzenie ORIJEN?

rasy-pierwotne-psia-matkaNa samym początku Noah jadł karmę od hodowcy. Tak się zazwyczaj robi, żeby w pierwszych dniach nie było rewolucji w układzie pokarmowym. Potem przeszłam na gotowane jedzenie. Ale szczeniak szybko rośnie. Potrzebuje bardzo dobrze zbilansowanej diety i obawiałam się, że sama mogę źle komponować jedzenie. Zaczęłam szukać karmy najlepszej na rynku. I tak trafiłam na ORIJEN.

Noasiowi ORIJEN zasmakował, więc wszystko pasowało :-) Dla mnie ważne jest także to, skąd pochodzi mięso wykorzystywane do tworzenia jedzenia. W przypadku ORIJEN są to sprawdzeni, regionalni dostawcy. Karmię więc psa zgodnie z jego potrzebami, nie przykładając ręki do przemysłowego chowu zwierząt. Choć w taki sposób mogę wesprzeć lokalnych dostawców i chronić klimat. 

 

Wszystkich głodnych wiedzy o życiu z psem Shiba Inu, zachęcamy do zapoznania się z blogiem Mileny. Z kolei opiekunów psów, nie tylko rasy pierwotnej, zapraszamy na Biologicznie Odpowiednie zakupy. Wszystko dla udomowionych wilków, zgodnie z ich mięsożerną naturą.

Wróć do listy aktualności