Gryzaki dentystyczne to jeden z najczęściej wybieranych przez opiekunów psów przysmak dla ich pupili. Wybór pada na gryzaki dentystyczne zwykle ze względu na ich szeroką funkcjonalność. Połączenie przysmaku z funkcją pielęgnacji jamy zębów jest dużym walorem, który przemawia do świadomych opiekunów. Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się na wprowadzenie do diety pupila gryzaków dentystycznych, poznaj sześć powodów dla których warto to zrobić.
1. Skuteczne czyszczenie zębów
Gryzaki dentystyczne to jeden z trzech ważnych kroków do pełni zdrowia psich zębów. Poprzez mechaniczne ścieranie następuje redukcja płytki nazębnej i kamienia nazębnego.
Płytka nazębna może zacząć gromadzić w ciągu zaledwie czterech godzin, dlatego ważne jest jej systematyczne usuwanie. Pełna kolonizacja powierzchni zęba przez płytkę bakteryjną może zająć zaledwie dobę. Warto więc wybierać gryzaki dentystyczne o niskiej kaloryczności i składające się z naturalnych składników. Dzięki temu można podawać je psu codziennie – bez obaw o zły wpływ na układ trawienny, lecz z poczuciem codziennego pielęgnowania zębów pupila.
Choroby przyzębia są poważnym problemem zdrowotnym, który przyczynia się do innych chorób psich narządów. Przez zaniedbania w obrębie jamy ustnej psa możemy spodziewać się zapalania spojówek, gardła, stawów, a nawet niewydolności wątroby i nerek. Ustawiczny stan zapalny w psim organizmie powoduje dyskomfort i ból oraz ciągłą mobilizację układu odpornościowego. Osłabiony już organizm osłabia się jeszcze bardziej, tocząc walkę z niekończącą się infekcją.
2. Skuteczne czyszczenie dziąseł
Dzięki podawaniu gryzaków dentystycznych redukujemy ryzyko wszelkich dolegliwości zdrowotnych w obrębie jamy ustnej, takich jak stany zapalne, zapalenia dziąseł czy paradontozę. Podawanie gryzaków dentystycznych zdecydowanie powinno mieć charakter profilaktyczny. Pamiętajcie, że profilaktyka na wczesnym etapie życia psa może zmniejszyć częstotliwość chorób przyzębia w okresie jego dorosłości i starości. To bardzo ważne, aby wprowadzać dobre nawyki pielęgnacji zębów już w okresie szczenięcym.
3. Świeży oddech psa
Tak jak kamień na zębach czy nadmierne ślinienie, nieprzyjemny oddech psa również nie jest naturalny. Bardzo często świadczy on o rozwijających się już stanach zapalnych w jamie ustnej. To wczesny sygnał, informujący nas, że zębami psa należy się odpowiednio zająć. Twierdzenie o tym, że każdemu psu zawsze nieprzyjemnie pachnie z pyska, należy włożyć między bajki. Zdrowy pies ze zdrowymi zębami i dziąsłami nie sprawia, że masz ochotę odsunąć się od niego jak najdalej.
4. Realizacja potrzeb gatunkowych
Jedną z ważnych potrzeb gatunkowych psów jest gryzienie i żucie. Psy z natury gryzą rozmaite przedmioty dla zabawy, pobudzenia, a czasem także dla rozładowania stresu. Gromadząca się w nich frustracja – jak w każdej żywej istocie – wymaga znalezienia ujścia. Psom służy do tego między innymi możliwość gryzienia różnych przedmiotów.
Czasem są to przedmioty, których pogryziony widok przyprawia nas o zawrót głowy. Buty wyjściowe, kapcie, kable i ładowarki, a nawet – ściany mieszkania. Tego rodzaju zachowania mogą mieć zróżnicowane podłoże behawioralne (np. ujawniający się lęk separacyjny), jednak w wielu przypadkach oznaczają konieczność czynności gryzienia. Pies kieruje ją na przedmioty będące „pod łapą”. Jest to bowiem dla niego także sposób na…
5. Sposób na nudę
Nuda! Jeden z największych motywatorów psich ekscesów nieakceptowalnych z punktu widzenia człowieka. Zabójca savoir-vivre pieskiego świata.
Psia nuda to ryzyko wielu niepożądanych zachowań podczas naszej nieobecności w domu. Pozostawienie psa bez zapewnienia mu alternatywy na czas wyjścia do pracy, grozi zniszczeniami elementów wyposażenia wnętrza, a także naszych przedmiotów osobistych. Dlatego tak ważnym jest, aby urozmaicać czas naszego pupila. Pamiętaj jednak, że pozostawienie gryzaka na czas Twojej nieobecności nie zawsze będzie skutkowało jego finalną konsumpcją. Gryzienie jest mimo wszystko zachowaniem społecznym. Oznacza to, że wiele psów preferuje gryzienie i żucie w towarzystwie swojego opiekuna. Wykorzystaj więc czas, gdy wykonujesz prace domowe lub realizujesz dodatkowe aktywności zawodowe, na czyszczenie psich zębów. Twój pies może nudzić się nawet, gdy przebywasz w domu. Gryzaki dentystyczne przełamują również rutynę żywieniową urozmaicając dietę Twojego pupila.
6. Wyciszanie psa
Gryzienie ma bardzo pozytywny wpływ na kondycję psychiczną psa – nie bez powodu jest jego potrzebą gatunkową. Gryzienie połączone z przeżuwaniem przynosi psu ukojenie emocjonalne, pozytywnie go wycisza i rozładowuje napięcie towarzyszące podczas ekscytujących chwil z opiekunem. Oprócz zabijania nudy, reguluje stan psychiczny psa przygotowując go na niezbędne chwile wypoczynku. Pamiętaj, że pies potrzebuje czasu na relaks i odpoczynek. Stałe funkcjonowanie na poziomie pobudzenia niekorzystnie wpływa na jego zdrowie psychiczne. By wprowadzić psa w fazę wyciszania sięgnij po gryzak dentystyczny – wyciszenie emocji gwarantowane, z czystymi zębami w pakiecie.
Poznaj hipoalergiczne, wegetariańskie gryzaki dentystyczne WHIMZEES, tworzone wyłącznie z najlepszych, całkowicie naturalnych składników. Zapewnij psu zdrowe zęby i pełnię szczęścia. By zawsze merdał ogonem i zniewalał zdrowym uśmiechem.