Szczeniak w domu - jak przygotować się na psa? - Blog Acana Polska

Aktualności

Aneta Urbaniak

Szczeniak w domu – jak przygotować się na psa?

Szczeniak w domu. Jak przygotować się na psa w domu?

Całe życie marzyłeś o słodkim szczeniaczku, który niegdyś dorośnie i stanie się Twoim najwierniejszym przyjacielem na całe swoje życie? Jeśli ten sen się spełnia, to zanim ogarną Cię w pełni emocje, dopuść jeszcze na chwilę do głosu rozum. Na przybycie szczeniaka musisz odpowiednio przygotować siebie i swój dom! Bo szczeniak w domu to wielkie wyzwanie. Zobacz, co przemyśleć na tym etapie, abyś nigdy nie żałował tej wspaniałej decyzji!

Przed przybyciem szczeniaka…

Zanim w Twoim domu pojawi się szczeniak, dobrze przemyśl, gdzie będzie znajdował się jego kąt z legowiskiem. Wybierz miejsce spokojne, z dala od ciągu komunikacyjnego, w którym piesek będzie mógł spokojnie się wyspać. Zadbaj o to, aby zaaranżować przestrzeń mieszkania, tak aby uwzględnić potrzeby swoje i pupila. Od razu ustal jasne zasady. Spisz sobie, jakie zachowania psa w mieszkaniu są dla Ciebie akceptowalne, a jakie nie.

Ważne jest, abyś ustalił je również ze wszystkimi domownikami. Jeśli zgadzacie się, że pies nie będzie mógł wchodzić na kanapę w salonie, musicie wszyscy tej zasady konsekwentnie przestrzegać. To bardzo ważne w procesie wychowania psa. Psy uwielbiają znany im, schematyczny świat pełen jasno określonych reguł. W wychowaniu szczeniaka najgorsze co możesz zrobić, to czasem pozwalać, a czasem nie. Pies nie rozumie, dlaczego potrafisz się na niego gniewać za leżenie na kanapie, skoro dwa dni wcześniej mu na to pozwoliłeś. 

Podobnie określ swoje podejście do spania z psem w łóżku. Podobno ludzie dzielą się na dwie grupy: tych, którzy śpią z psami i tych, którzy się do tego nie przyznają ;-) Pamiętaj jednak, że Twój słodki szczeniak niebawem urośnie. Jeśli wybrałeś bernardyna lub wilczarza irlandzkiego, to może być spory problem, abyś zmieścił się we własnym łóżku ;-)

Szczeniak w domu: pierwsze dni to wyzwanie

Jak żywić szczeniaka?

Pierwsze dni karmienia szczeniaka to nie jest dobry czas na eksperymenty. Jeśli nowego domownika odbierasz z hodowli, prawdopodobnie otrzymasz od hodowcy wyprawkę. Znajdziesz w niej karmę, którą dotychczas żywiony był szczeniak. W pierwszych dniach w nowym domu lepiej pozostać przy karmie z hodowli, nawet jeśli jej jakość nie jest najlepsza. Szczenię otrzyma mnóstwo bodźców z nowego otoczenia i nie ma potrzeby wprowadzać od razu kolejnej zmiany w jego życie.

Podobnie postępuj w przypadku adopcji. Dowiedz się, co jadł pies w schronisku lub fundacji. Ze zmianą sposobu żywienia wstrzymaj się kilka dni.  Pomyśl jednak o tym, jak chcesz żywić swojego pupila. Jeśli zdecydujesz się na wygodny sposób żywienia suchą karmą, poszukaj takiej, która tworzona jest z myślą o wilczym pochodzeniu psów. Założenie odżywienia zgodnego z naturą znajdziesz np. w jedzeniu ACANA. Spośród formuł jedzenia ACANA przeznaczonych dla szczeniąt odpowiednią wybierzesz kierując się orientacyjną wagą docelową psa. U psów ras małych (do 9 kg) świetnie sprawdzi się ACANA Puppy Small Breed, u psów ras średnich (do 25 kg) ACANA Puppy, zaś u psów ras dużych i olbrzymich (powyżej 25 kg) – ACANA Puppy Large Breed.  Przy takiej diecie Twój szczeniak stanie się szczęśliwym i zdrowym, dorosłym psem. 

Nie baw się ze szczeniakiem rękoma!

Delikatne, drobne kiełki nie powodują bólu podczas zabaw ze szczeniakiem. Zaczepne podgryzanie dłoni nie sprawi Ci dyskomfortu więc prawdopodobnie będziesz właśnie tak bawić się z pupilem. Nie rób tego. Twoje ręce nie służą do gryzienia, a drobne mleczaki w przyszłości ustąpią miejsca nieco bardziej ostrym kłom.

Potrzeba gryzienia jest naturalna dla psa. Pomyśl jednak o tym, aby pozwolić mu ją realizować w sposób bezpieczny dla Ciebie, np. poprzez gryzaki dentystyczne lub zabawki. To niesamowita frajda dla szczeniaka i chwila wytchnienia dla Ciebie. 

Szczeniak w domu = Bądź gotowy na mokre wpadki

Szczeniakowi mogą zdarzyć się wpadki, musisz być na to gotowy. Zastanawiasz się, jak oduczyć psa sikania w domu? Po pierwsze wyposaż się w cierpliwość. Po drugie – w maty pochłaniające mocz, które rozłożysz na podłodze. I po trzecie – pamiętaj, że szczeniak w domu nigdy nie zsika się złośliwie. Robi to wyłącznie dlatego, że jest psim dzieckiem i jego pęcherz nie jest w stanie długo wytrzymać. Dlatego nigdy nie krzycz na psa i nie wkładaj mu pyska w mocz (!). Za każde załatwienie się na zewnątrz chwal szczeniaka słowami “dobry pies” i/lub przysmakiem. Pies szybko zrozumie prawidłowość i gdy tylko jego pęcherz pozwoli mu na dłuższe utrzymywanie moczu, będzie zawsze czekał z toaletą na spacer. A Ty nigdy nie zapominaj po nim posprzątać! Z przyjemnością uczynisz to z ekologicznymi woreczkami na psie odchody.

Kochaj i dbaj

Przede wszystkim pamiętaj, że pies to odpowiedzialność na długie lata. Tu nie ma miejsca na “znudzenie się” opieką. Pierwsze dni szczeniaka w domu mogą być trudne, ale warto przez to przejść! Kochaj i dbaj o swojego pupila, a odwdzięczy Ci się latami wiernego trwania u twojego boku i najlepszą przyjaźnią na świecie. 

Witaj więc w gronie Miłośników Zwierząt :-)

Zapisz się do newslettera

  • Bądź zawsze na bieżąco!
  • Nie przegap nowych treści

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress