ACANA dla szczeniaka - najlepsze karmy dla szczeniąt - Blog Acana Polska

Aktualności

Aneta Urbaniak

ACANA dla szczeniaka – najlepsze karmy dla szczeniąt

ACANA dla szczeniaka

Nowy członek rodziny przynajmniej od momentu trafienia pod nasze skrzydła wymaga odpowiedniego odżywienia. Po okresie adaptacji w nowym domu warto rozważyć zmianę karmy, jeśli ta zaproponowana przez hodowcę nie spełnia naszych oczekiwań. Czym należy kierować się wybierając karmę dla szczeniaka? Co jest najlepsze dla rosnącego psa? Zobacz, jak łatwo i szybko możesz wybrać najlepsze jedzenie dla swojego nowego przyjaciela. 

Wymogi żywieniowe szczeniąt

Szczenięta wymagają szczególnego podejścia do żywienia. To wyjątkowy okres w życiu każdego psa, w którym tworzy się jego przywiązanie, postępują wzmożone procesy uczenia, a także rośnie ciało. Właśnie ze względu na intensywny okres wzrostu niezbędne jest zapewnienie odpowiedniego zapotrzebowania energetycznego. Dlatego szczeniętom należy bezwzględnie podawać karmy dla szczeniąt przeznaczone. 

Żywienie szczeniaka karmą marketową o składnikach wątpliwego pochodzenia nie jest najlepszym pomysłem – tak, jak zresztą psa na każdym etapie jego życia. Szczenię przejada ogromne ilości jedzenia, ale ze względu na znikomą zawartość mięsa (a czasem w ogóle bez niego!) nie tylko nie jest prawidłowo odżywione, ale także jest… głodne! 

Odpowiednia wartość energetyczna jest niezbędna, aby szczenię rosło zdrowo. Zapotrzebowanie na składniki odżywcze z pożywienia bywa u szczeniąt nawet 4 razy większe niż u psów dorosłych! Na tym etapie życia psa, mały pies nie równa się mała miska :-) 

Czy szczenię można karmić bez ograniczeń?

Nie. Świadomość tego, że szczeniaki jedzą sporo to jedno. Skrajnością jest jednak podawanie im jedzenia bez ograniczeń, na każde żądanie. Tego sposobu żywienia zdecydowanie nie polecamy. Dlaczego? Ponieważ przyrost masy ciała musi mieć charakter stopniowy. W przeciwnym razie spowoduje deformacje szkieletu kostnego, z którymi pies będzie zmagał się już całe swoje dorosłe życie. Problem przekarmiania szczeniąt jest szczególnie niebezpieczny dla psów ras dużych i olbrzymich, które rosną bardzo szybko. 

Ile je szczeniak?

To oczywiście zależy od tego, jak dużym psem będzie w dorosłości. Decydując się na odpowiednią dobraną formułę jedzenia ACANA lub ORIJEN dla szczeniąt, sugerujemy aby dawkowanie jedzenia odbywało się – przynajmniej początkowo – zgodnie z wytycznymi zawartymi w tabeli dawkowania. Ta z kolei jest inna dla każdej z formuł naszego jedzenia! To bardzo ważne, aby przy ewentualnych zmianach jedzenia uwzględniać różnice w tabelach.

Jak zawsze przypominamy, że wytyczne są wartością uśrednioną. Każdy pies jest inny i jego potrzeby żywieniowe mogą się różnić od „schematu”. Dlatego każdego psa trzeba obserwować, by dostosować porcję jedzenia do jego potrzeb, opierając się na wytycznych producenta jedzenia. Wahania dziennej dawki w zakresie 5-10% są jak najbardziej możliwe i zależą od potrzeb konkretnego psiaka. 

Jakie formuły ACANA są najlepsze dla szczeniaka?

Jeśli zależy Ci na żywieniu sprofilowanym na szczeniaka, warto abyś zaznajomił się z linią ACANA Heritage. To właśnie w niej odnajdziesz formuły dostosowane do potrzeb psów ze względu na ich różny wiek i poziom aktywności, w tym także dla szczeniąt.

Wszystkie formuły dla szczeniąt opierają się o drób, ryby i całe jaja ściółkowe. Dzięki temu są lekkostrawne i pełne dobroczynnych aminokwasów niezbędnych dla prawidłowego rozwoju psa. Wykorzystane składniki mięsne są doskonałym źródłem łatwo przyswajalnego białka – dokładnie takim, jakiego dorastający pies potrzebuje. Dlatego nie wierz automatycznie w mit zawsze uczulającego kurczaka. Dopóki u Twojego pupila nie pojawią się objawy świadczące o alergii, nie rezygnuj profilaktycznie z drobiu w jego diecie!

Dla szczeniąt małych ras – do 9 kg – polecamy ACANA Puppy Small Breed. Idealnie sprawdza się u szczeniąt takich ras jak m.in. Yorkshire terrier, mops, buldog francuski, pekińczyk, pinczer miniaturowy, jamnik, Shih-tzu, maltańczyk. Dzięki małym chrupkom niewielkie psy doskonale dają sobie radę ze spożywaniem posiłków. Po osiągnięciu dorosłości przez pupila możesz kontynuować żywienie formułą ACANA Adult Small Breed

ACANA Puppy & Junior to idealny wybór dla szczeniąt ras border collie, beagle, buldog angielski, owczarek szkocki collie czy myśliwski cocker spaniel. Jeżeli docelowa waga Twojego psiaka osiągnie między 9 a 25 kg, to zdecydowanie Puppy & Junior powinna znaleźć się w misce pupila. Co później? Odpowiednikiem tej formuły dla psów dorosłych, w ramach linii Heritage, jest ACANA Adult Dog

Jeśli jednak wiesz, że Twój słodki, puchaty szczeniaczek przeistoczy się w dostojnego, dużego psa, wybierz formułę ACANA Puppy Large Breed! Została stworzona z myślą o szczeniętach ras dużych i olbrzymich, takich jak np. berneński pies pasterski, owczarek podhalański, nowofundland, owczarek kaukaski, mastif angielski, bernardyn czy dog niemiecki. Po osiągnięciu przez Twojego psiaka spektakularnych rozmiarów, możesz wybrać kontynuację żywienia formułą ACANA Adult Large Breed.

Jakie inne formuły jedzenia ACANA można podawać szczeniakowi?

Propozycje z linii Heritage to nie jedyna opcja żywienia szczeniaka Biologicznie Odpowiednim Jedzeniem. Wszystkie formuły z linii ACANA Classics z niskoglikemicznym ciętym owsem, formuły linii Regionals z 70% zawartością składników mięsnych oraz monobiałkowej linii Singles z 50% zawartością mięsa, są odpowiednie także w żywieniu szczeniąt. Szczenięta również możesz żywić rotacyjnie, aby wzbogacać ich doznania smakowe i uczyć spożywania różnorodnych mięs. 

A ORIJEN dla szczeniaka?

Wśród formuł jedzenia ORIJEN znajdują się dwie, które przeznaczone są wyłącznie dla szczeniąt. Oparte również na lekkostrawnym połączeniu drobiu i ryb, o dużej różnorodności gatunków mięs i jeszcze większej zawartości składników mięsnych – aż 85%! Należą do nich ORIJEN Puppy przeznaczony dla szczeniąt małych i średnich ras oraz ORIJEN Puppy Large dla ras dużych i olbrzymich. 

Poza nimi, szczeniaka można również żywić innymi formułami ORIJEN. Wśród szczeniaków-niejadków i wybrednych doskonale sprawdzają się formuły takie jak:

  • Six Fish z sardynkami, makrelą, morszczukiem, flądrą, karmazynem czerwonopasym i solą, 
  • Regional Red z wołowiną angus, dzikiem, bizonem, jagnięciną romney i wieprzowiną yorkshire,
  • Tundra z kozą, dzikiem, jeleniem, golcem zwyczajnym, kaczką z wolnego wybiegu i baraniną.

Droga na Biologicznie Odpowiednie żywienie Twojego szczeniaka jest jedna: DUŻO MIĘSA, DUŻO BIAŁKA, MAŁO WĘGLOWODANÓW. Jak widzisz, jest to na szczęście droga z wieloma ścieżkami. Tak, aby każdy miłośnik zwierząt mógł znaleźć dla swojego pupila to, co najbardziej mu odpowiada i służy. Wybierz i Ty, rozpoczynając z nami Biologicznie Odpowiednią przygodę Twojego psa :-)

Zapisz się do newslettera

  • Otrzymaj 12% rabatu na pierwsze zakupy!
  • Bądź zawsze na bieżąco!
  • Nie przegap nowych treści

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress