Zdrowie jamy ustnej Twojego psa jest ważniejsze niż myślisz - Blog Acana Polska

Aktualności

Aneta Urbaniak

Zdrowie jamy ustnej Twojego psa jest ważniejsze niż myślisz

Zdrowie jamy ustnej psa jest ważniejsze niż myślisz

Jeśli oczy Twojego psa są zwierciadłem jego duszy, to jama ustna jest portalem do ogólnego stanu zdrowia. Stan zębów pupila może powiedzieć wiele lekarzowi weterynarii, zaś Tobie wskazać na konieczność interwencji. Przedstawiamy 10 powodów, dla których zdrowie jamy ustnej Twojego psa jest o o wiele ważniejsze niż myślisz.

1. Nieświeży oddech to wskazówka, że zdrowie jamy ustnej psa wymaga uwagi

Oddech psa to nie tylko efekt zjedzonego posiłku czy zamiłowania do spożywania odchodów podczas spacerów. To podstawowy wskaźnik, że pielęgnacji dentystycznej pupila należy poświęcić nieco więcej uwagi. 

2. Regularne szczotkowanie jest ważne

Staraj się myć zęby swojego psa codziennie lub przynajmniej kilka razy w tygodniu. Używaj do tego szczoteczki i pasty do zębów przeznaczonej specjalnie dla psów. Regularne szczotkowanie pomaga w zapobieganiu gromadzenia się płytki nazębnej, która prowadzi do powstawania kamienia nazębnego i chorób przyzębia u psów. 

3. Kolor zębów Twojego psa ma znaczenie

Jeśli zęby Twojego pupila są przebarwione, to znak, że kamień nazębny zajął ich powierzchnię. Lekarz weterynarii pomoże Ci ustalić, czy ząb pokryty żółtym lub brązowym osadem jest problemem powierzchniowym, takim jak przebarwienie, czy jest to poważny problem związany z korzeniem zęba. 

4. Zlokalizuj kamień nazębny i płytkę nazębną

Czarny kamień nazębny, który widzisz (choć mamy nadzieję, że nie) nad linią dziąseł Twojego psa, niekoniecznie stanowi zagrożenie dla jego zdrowia jamy ustnej. Oczywiście, udaj się do lekarza weterynarii i szybko rozwiąż problem, zanim stanie się pełnowymiarową chorobą przyzębia. Większe zmartwienie jest jednak, gdy kamień nazębny tworzy się poniżej linii dziąseł (a tak może być trudny do dostrzeżenia). Prowadzi do bolesnych infekcji zębów, a konsekwencji nawet ich utraty. Pamiętaj, że choroba przyzębia u psów jest dla nich nie tylko bolesna, ale może także skutkować problemami z sercem, wątrobą i nerkami. Nigdy nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii.

5. Zwróć uwagę na apetyt psa

Jeśli Twój pies stracił apetyt i wydaje się, że ma problem z czynnością jedzenia, może mieć zainfekowany ząb lub ropień. Jeśli ten problem się pogorszy i nie zostanie rozwiązany, może doprowadzić to do utraty zębów oraz infekcji dróg oddechowych. 

6. Zwróć uwagę na problemy z gryzieniem i żuciem

Twój futrzany przyjaciel wydaje się wypluwać jedzenie, mimo, że dotychczas dałby się za nie „pokroić”? Już nie chce bawić się zabawką do gryzienia lub szarpać szarpakiem? Może odczuwać ból zęba. Za każdym razem, gdy traci apetyt i/lub ma problemy z gryzieniem, udaj się do lekarza weterynarii.

7. Uważaj na krwawiące dziąsła

Tak jak krwawiące dziąsła są oznaką zapalenia dziąseł u ludzi, tak samo jest z psami. Jeśli dziąsła Twojego psa krwawią lub objęte są stanem zapalnym, to jasny sygnał, że jama ustna wymaga natychmiastowej uwagi. Nieleczone krwawiące dziąsła, stają się parodontozą i prowadzą do utraty zębów, łamliwości kości, a także chorób serca.

8. Choroba zębów może pogorszyć stan psa z cukrzycą

Kiedy zdrowie jamy ustnej psa jest zagrożone, prowadzi to do rozwoju stanu zapalnego w organizmie. Ten z kolei wpływa na metabolizm cukru we krwi. Jeśli Twój pies choruje na cukrzyce – lub jest wrażliwy na poziom cukru we krwi – dbanie o jego jamę ustną jest ważne, aby utrzymać cukrzycę pod kontrolą. 

9. Gryzaki dentystyczne są pomocne

Codzienne stosowanie gryzaków dentystycznych, takich jak WHIMZEES, może pomóc w walce z bakteriami, które prowadzą do gromadzenia się płytki nazębnej i rozwoju kamienia nazębnego. Jednym z powodów, dla których gryzaki WHIMZEES redukują płytkę nazębną lepiej niż inne produkty, jest to, że ich żucie zajmuje psom więcej czasu. A to oznacza dłuższy czas czyszczenia zębów. 

10. Profesjonalne czyszczenie zębów jest ważne

Co roku zabierz swojego psa na badanie jamy ustnej wykonywane przez lekarza weterynarii lub stomatologa weterynaryjnego. Idealnie, jeśli Twój pies może przejść przez prześwietlenie, które może dać pełny obraz tego, co dzieje się w jamie ustnej. Jeśli Twój pies wymaga sanacji jamy ustnej, pamiętaj, że odbywać może się ona wyłącznie w znieczuleniu i w przychodni weterynaryjnej. 

Zapisz się do newslettera

  • Bądź zawsze na bieżąco!
  • Nie przegap nowych treści

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).