Dlaczego Twój pies powinien zwolnić przy jedzeniu? - Blog Acana Polska

Aktualności

Aneta Urbaniak

Dlaczego Twój pies powinien zwolnić przy jedzeniu?

Dlaczego pies powinien zwolnić przy jedzeniu?

Pies pochłaniający swoją porcję jedzenia w mgnieniu oka może wyglądać zabawnie, jednak szybkie jedzenie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Warto zwrócić uwagę na to, by Twój pupil jadł wolniej. Omawiamy, dlaczego to jest ważne, jakie mogą być skutki szybkiego jedzenia oraz jak wprowadzić rutynę żywieniową i techniki spowalniające spożycie posiłków przez psa. Dowiedz się, dlaczego Twój pies powinien zwolnić przy jedzeniu!

Skutki szybkiego jedzenia

Szybkie jedzenie może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, od drobnych do poważnych, dlatego Twój pies powinien zwolnić przy jedzeniu. Poniżej przedstawiamy niektóre z najczęstszych skutków szybkiego tempa spożywania pokarmu.

  1. Jednorazowa niestrawność. Raptowne połykanie jedzenia bez odpowiedniego gryzienia może powodować niestrawność. Jej objawy to m.in. wymioty, biegunka czy nadmierne wzdęcia. 
  2. Zachłyśnięcie się. Szybkie jedzenie może prowadzić do zachłyśnięcia, co może być bardzo niebezpieczne. 
  3. Skręt żołądka. To najpoważniejsze zagrożenie związana z szybkim jedzeniem. Skręt żołądka to stan, w którym żołądek psa obraca się wokół swojej osi, co może prowadzić do śmiertelnie groźnych konsekwencji. Objawy to m.in. wzdęcie, niepokój, nadmierne ślinienie, trudności w oddychaniu i wymioty bez treści pokarmowej. Więcej informacji na temat skrętu żołądka, znajdziesz TUTAJ

Znaczenie rutyny w praktykach żywieniowych

Regularna rutyna żywieniowa jest kluczowa dla zdrowia psa. Pomaga nie tylko utrzymaniu odpowiedniej masy ciała, ale również w zapobieganiu problemom zdrowotnym i behawioralnym. Fundamentalne są stałe (lub zbliżone) pory posiłków, prawidłowo wprowadzane nowe receptury, kontrolowanie przyjmowanych przez psa kalorii (w tym odmierzanie porcji). Należy także umożliwić psu – o ile dany posiłek nie jest wydawany w treningu – spożycie jedzenia w spokoju i ciszy. Zachęcamy również, aby także psy trenujące/sportowe otrzymywały przynajmniej jeden posiłek dziennie w misce, “za nic”,  poza sytuacją treningu. 

Sposoby na spowolnienie jedzenia

Istnieje kilka metod, które mogą pomóc spowolnić jedzenie przez psa.

  1. Miska z wkładem spowalniającym jedzenie. Wkłady z wypustkami czy rowkami zmuszają psa do jedzenia wolniej. Musi on omijać przeszkody, aby dostać się do karmy. Miska z wkładem ACANA spodoba się Tobie i Twojemu pupilowi!
  2. Zabawki interaktywne. Na rynku dostępnych jest wiele zabawek, które mają na celu spowolnienie jedzenia przez Twojego psa, ale z powodzeniem jesteś w stanie przygotować takie zabawki z materiałów, które posiadasz w domu, bez dodatkowych kosztów! Porcję jedzenia możesz ukryć w zawiniętym ręczniku, kartonie wypełnionym papierowymi kulami czy rolce po papierze toaletowym. Tego rodzaju sposoby sprawdzą się w przypadku psów, które nie jedzą papieru czy innych materiałów. Pamiętaj, że spowalnianie jedzenia (a przy tym świetna zabawa) musi być bezpieczne dla Twojego zwierzaka.
  3. Rozdzielanie posiłków. Wciąż wiele psów żywionych jest jednym posiłkiem na dobę. Rozbicie dawki dziennej pokarmu na kilka mniejszych porcji może również spowolnić tempo jedzenia. 

Dbając o to, by Twój pies jadł wolniej, możesz zapobiec wielu problemom zdrowotnym, od incydentalnej niestrawności po poważny skręt żołądka. Ważne jest, aby wprowadzić i trzymać się odpowiedniej rutyny żywieniowej i wykorzystywać techniki spowalniające jedzenie. Zdrowie Twojego psa jest w Twoich rękach, a drobne zmiany w codziennych praktykach mogą przynieść ogromne korzyści. 

Zapisz się do newslettera

  • Bądź zawsze na bieżąco!
  • Nie przegap nowych treści

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress