Marysia Milczarek

Jak skutecznie odchudzić psa?

W czasie kwarantanny, kiedy więcej czasu spędzamy w domu, poświęcamy też więcej czasu naszym psom. Można ten czas wykorzystać produktywnie i przyczynić się do poprawy kondycji i zdrowia naszego psa! A jeśli Wasz psiak ma jakieś dodatkowe kilogramy, to idealny czas, żeby popracować nad jego sylwetką. Poznajcie kilka sprawdzonych sposobów jak odchudzić psa. 

Jak rozpoznać czy Twój pies ma kilka kilogramów za dużo? 

Najłatwiej jest zrobić zdjęcie swojego psa od boku oraz od góry, i na jego podstawie porównać go z systemem oceny kondycji ciała psa (BCS – body condition score). Pies o idealnej masie ciała powinien mieć łatwo wyczuwalne żebra podczas omacywania oraz bez nadmiaru tkanki tłuszczowej. Pies powinien mieć dobrze widoczną talię. W perspektywie bocznej brzuch powinien być podkasany i zwarty. O tym, czym jest otyłość i jakie są jej przyczyny, pisaliśmy w oddzielnym wpisie

Jak skutecznie odchudzić psa

Po pierwsze odpowiednie jedzenie 

Jeśli chcesz odchudzić swojego psa skutecznie, to ważne jest, abyś wybrał w tym czasie odpowiednie dla niego jedzenie. Odpowiednie, to znaczy jakie? Najlepiej niech będzie to jedzenie z kategorii light o obniżonej zawartości tłuszczu. Jednak ważne jest też, aby pomimo obniżonej zawartości tłuszczu karma nie miała większej ilości węglowodanów. Skuteczna karma light dla Twojego psa powinna mieć obniżoną zawartość tłuszczu oraz węglowodanów, przy odpowiednim poziomie białka, z którego Twój pies będzie mógł w pierwszej kolejności czerpać energię. O tym, jak obliczyć ilość węglowodanów w karmie przeczytasz więcej tutaj

Nasze Biologicznie Odpowiednie Jedzenie ORIJEN Fit & Trim takie właśnie jest! Pomaga utrzymać odpowiednią masę ciała albo wspomóc proces odchudzania psa. ACANA Light & Fit to również formuła, dzięki której proces odchudzania Twojego psa stanie się łatwiejszy i prostszy. 

Po drugie dawkowanie 

Pamiętaj, że w trakcie odchudzania psa należy stosować się do dawkowania podanych na opakowaniu i dostosowywać je do masy ciała psa oraz etapu odchudzania. Na naszym Biologicznie Odpowiednim Jedzeniu znajdziecie szczegółową tabelę dawkowania, dzięki której bez problemu będziecie mogli dostosować porcję jedzenia do stanu Waszego psiaka. 

Po trzecie i najważniejsze ruch! 

Niezależnie czy Twój pies ma nadwagę, czy nie, ruch to podstawa do zachowania jego zdrowia. Jednak u zwierząt z nadwagą jest on kluczowy. Bez odpowiedniej dawki ruchu nie osiągniemy oczekiwanego efektu. Połączenie odpowiedniej diety i aktywności fizycznej będzie zwiększało szanse na szybsze (ale nie za szybkie) osiągnięcie idealnej masy ciała psa. Mamy dla Was kilka pomysłów, jak zwiększyć poziom aktywności u Waszego psa. 

Zacznij od krótkiego i bezpiecznego spaceru ze swoim psem. To pozwoli na rozgrzanie mięśni Twojego psa. W trakcie spaceru zacznij od wolnego chodu, możesz pobawić się zabawką, szarpakiem ze swoim psem, a na koniec spaceru przebiegnijcie się szybkim tempem. Gdy wrócisz do domu (jeśli mieszkasz w bloku koniecznie wejdź schodami – to też ćwiczenie) wykonaj kilkukrotnie różne sztuczki, które umie Twój pies. Może być to siad, waruj, wstań, czołganie się, czy suseł. Następnie możesz wykonać za pomocą nakierowywania psa przy użyciu smakołyka skręty tułowia psa, które zaangażują mięśnie brzucha, tułowia. Możesz nauczyć również psa stawania na wyższych przedmiotach przednimi łapami i wykonywać w tracie tego różne kombinacje ćwiczeń. Tutaj nie ma ograniczeń liczy się tylko Twoja kreatywność! Kwarantanna to dobry czas również na nauczenie Twojego psa nowych sztuczek, dzięki którym będziecie mogli zwiększyć swoją więź oraz produktywnie spędzicie czas! 

Wszystkie nasze rady dotyczą zwierząt zdrowych. Jeśli nie masz pewności, że Twój pies jest zdrowy, skontaktuj się najpierw ze swoim lekarzem weterynarii.  

 

 

Wróć do listy aktualności