Czego potrzebuje senior? Żywienie starszego psa - Blog Acana Polska

Aktualności

Aneta Urbaniak

Czego potrzebuje senior? Żywienie starszego psa

Żywienie starszego psa

Lata lecą, a to oznacza, że nasi czworonożni kompani także się starzeją. Jak utrzymać w dobrej formie seniora na kolejne lata życia? Co musi uwzględniać karma przeznaczona dla psów starszych? Zobacz, jak powinno wyglądać żywienie starszego psa.

Kiedy pies staje się stary?

Starzenie się organizmu jest procesem, który rozpoczyna się indywidualnie dla danego psa. Przyjmuje się, że pies staje się seniorem po ukończeniu 8. roku życia, jednak w przypadku ras dużych i olbrzymich stopniowe zmiany zachodzą już nawet w wieku 5-6 lat. Szacuje się, że ok. 40% populacji psów to właśnie psy stare. Tak duży ich udział w ogólnej liczbie psów jest zasługą rozwijającej się medycyny weterynaryjnej oraz rosnącego zaangażowania właścicieli w odpowiedzialną opiekę nad pupilami.

Co to znaczy, że pies staje się stary?

Proces starzenia obejmuje wiele postępujących po sobie zmian w funkcjonowaniu organizmu. To, co najczęściej obserwuje opiekun psa, to zmniejszona aktywność fizyczna, więcej czasu poświęcanego na odpoczynek, często także mniejszy apetyt. Co rzeczywiście dzieje się w psim organizmie?

Przede wszystkim rozpoczyna się upośledzenie wchłaniania składników odżywczych, co ma związek ze zmniejszającą się powierzchnią kosmków jelitowych. Pies wytwarza również mniej śliny i soku żołądkowego, co może utrudniać procesy trawienne. Z czasem pojawiają się choroby typowe dla podeszłego wieku, jak choroby serca, wątroby, nerek, zwyrodnienia stawów, artretyzm, zaćma, problemy z zębami i słuchem. Często wiele schorzeń przewlekłych występuje u psa równolegle.

U psów starszych rzeczywiście pojawić się może niechęć do jedzenia. Wiąże się ona zwykle z upośledzeniem węchu lub problemami natury stomatologicznej. Z kolei za mniejszą aktywnością fizyczną może stać ból wynikający z chorób kostno-stawowych. 

Z drugiej strony, w okresie starości spada tempo przemiany materii, co wiąże się z niższym zapotrzebowaniem energetycznym. Przy małej aktywności fizycznej i zbyt obfitych posiłkach, z łatwością może pojawić się u psa nadwaga, a nawet otyłość.

Regularne badania to podstawa

Pies po ukończeniu 8. roku życia powinien zostać otoczony szczególną opieką. Należy przez to rozumieć regularne, profilaktyczne badania stanu zdrowia. Badania krwi (profil geriatryczny), moczu czy USG jamy brzusznej warto wykonywać corocznie.

W celu diagnostyki niektórych schorzeń konieczne będzie wykonanie specjalistycznych badań. O ich zasadności decyduje lekarz weterynarii analizując konkretny przypadek i dotychczasowe objawy psychosomatyczne. 

Starość a kondycja ciała

Bez wątpienia na jakość życia starszego psa wpływa odpowiednie żywienie. Dzięki właściwej karmie jesteś w stanie zapewnić swojemu seniorowi dłuższe, szczęśliwsze i zdrowsze życie. Przede wszystkim, jeśli dotychczas karmiłeś/aś psa jeden raz dziennie, podziel dobową porcję na 2-3 posiłki. Zdecydowanie ułatwi to trawienie, odciąży nieco układ pokarmowy, a nawet może pozytywnie wpłynąć na przyswajalność składników odżywczych. 

Oceń także kondycję swojego pupila. Czy, aby na pewno nie ma nadwagi lub otyłości? Jeśli tak, pamiętaj, że to ogromne obciążenie nie tylko dla psich stawów, ale także dla układu krążenia. Dlatego zrób rachunek sumienia i obiektywnie określ, czy Twój pies nie wymaga zrzucenia kilku kilogramów. Jeśli nie wiesz, jak bezpiecznie odchudzić psa, skontaktuj się z nami pod adresem mailowym: info@acana.com.pl. Nasza specjalistka ds. żywienia chętnie pomoże Ci dobrać odpowiednią karmę i jej dawkę. 

Żywienie starszego psa

Czy dietę starszego psa należy w jakiś sposób zmodyfikować? Jeśli tak, to na jakie składniki powinieneś/aś zwrócić uwagę?

1. Białko

Zasadniczo z wiekiem, jeśli nie istnieją przeciwwskazania zdrowotne, nie należy ograniczać białka w diecie psa. Białko pozostaje kluczowym składnikiem odżywczym dla psów, pozwalając budować organy, mięśnie, kości, krew, układ odpornościowy, włosy i pazury. W okresie seniorskim szczególnie ważnym jest, aby pies przyjmował odpowiednią ilość białka pochodzenia zwierzęcego, łatwostrawnego i dobrze przyswajalnego. Priorytetem w żywieniu seniora jest zaspokojenie potrzeb na aminokwasy egzogenne, a więc te których organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. Musi otrzymać je wraz z pożywieniem, a więc z białkiem, które składa się z aminokwasów. Oznacza to, że dieta seniora (bez specyficznych chorób przewlekłych jak np. niewydolność nerek czy wątroby) powinna być bogata w białko zwierzęce

2. Włókno pokarmowe

Włókno pokarmowe to węglowodany niestrawne. Jest ono ważne dla pracy jelit, zwłaszcza gdy układ pokarmowy nie funkcjonuje z dotychczasową efektywnością, jak ma to miejsce w przypadku starszych psów. Zawartość włókna w karmie poprawia jakość kału i może przyczynić się do utrzymania prawidłowej masy ciała psa. Jest niskokaloryczne, a jednocześnie zapewnia psu uczucie sytości

3. Kwasy tłuszczowe nienasycone

Najważniejsze z perspektywy żywienia psów są dwie rodziny kwasów tłuszczowych: omega-3 i omega-6. Te pierwsze odpowiadają za redukcję stanów zapalnych, te drugie – wspierają procesy naprawy tkanek. Ich źródłami są przede wszystkim ryby i oleje rybne. 

Do kwasów omega-3 należą szczególnie ważne kwasy DHA i EPA. Seniorowi pomogą m.in. w utrzymaniu dobrego widzenia i zachowaniu funkcji poznawczych mózgu.

4. Mikro i makroelementy

Zapotrzebowanie na mikro i makroelementy w okresie starości nie zmienia się. Ważne jest przede wszystkim, aby utrzymać odpowiednią zawartość miedzi. Miedź jest niezbędna do metabolizmu żelaza. Kontroluje także funkcje neuroprzekaźników oraz utrzymuje integralność tkanki łącznej. 

Żywienie starszego psa – jaką karmę wybrać?

Żywienie starszych psów - ACANA SeniorŻywienie starszego psa nie musi być trudne. Naszym rozwiązaniem na psią starość jest ACANA Senior. Formuła ta łączy w sobie wszystkie najważniejsze zasady żywieniowe psich „starszaków”. Zawiera aż 33% białka zwierzęcego wysokiej jakości: z kurczaka, indyka i ryb. Ryby, takie jak śledź i flądra, stanowią doskonałe, naturalne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega. 

ACANA Senior dostarcza więcej kalorii z białka i tłuszczów, a mniej kalorii z węglowodanów, czym zmniejsza ryzyko otyłości u Twojego pupila. Formuła jedzenia nie zawiera zbóż, a źródłem węglowodanów są niskoglikemiczne warzywa i owoce. W recepturze znajdują się także tonizujące zioła, jak korzeń cykorii, kurkuma, korzeń prawoślazu czy owoce dzikiej róży, wpływające korzystnie na zdrowie Twojego czworonożnego przyjaciela.

Wypróbuj ACANA Senior i podaruj swojemu pupilowi szczęśliwą i zdrową starość. 

 

 

Zapisz się do newslettera

  • Otrzymaj 12% rabatu na pierwsze zakupy!
  • Bądź zawsze na bieżąco!
  • Nie przegap nowych treści

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress