Jak nie przesadzić z nagradzaniem, czyli ile przysmaków może jeść pies? - Blog Acana Polska

Aktualności

Aneta Urbaniak

Jak nie przesadzić z nagradzaniem, czyli ile przysmaków może jeść pies?

Ile przysmaków powinien jeść pies?

Doskonale wykonana komenda, nauka nowej sztuczki czy Twoja radość ze wspólnego towarzystwa – każda z tych sytuacji to potencjalnie dobry moment na nagrodzenie Twojego pupila. Przysmaki dla psa mogą sypać się niczym asy z rękawa. Ale czy rzeczywiście mogą? Zobacz, ile przysmaków może jeść pies w ciągu dnia. 

Czym są przysmaki dla psów?

Technologicznie przysmaki są karmą uzupełniającą. Ze względu na swój skład nie są wystarczające dla zapewniania dziennej racji żywieniowej. Oznacza to, że podawanie samych przysmaków zamiast odpowiednio zbilansowanej, pełnoporcjowej karmy, nie odżywi właściwie żadnego psa i doprowadzi do skrajnych niedoborów żywieniowych o drastycznych konsekwencjach.

Przysmaki zazwyczaj są dla zwierzaka tym, czym dla człowieka są słodycze. Najważniejszą ich rolą jest zmotywować psa poprzez obietnicę dostarczenia przyjemności. Przez to przysmaki muszą być wyjątkowo smakowite. Niestety nie zawsze idzie to w parze z ich jakością, czyli dobrym, zdrowym składem. Przykładem tego typu przekąsek są… przekąski z naszego talerza. Nie wątpimy w to, że świeży plaster szynki skutecznie zachęci psa do przybiegnięcia do nas. Jednak ze względu na stopień przetworzenia i zawartość soli, to zdecydowanie nie jest dobry wybór dla psa. Decydując się na wdrożenie przysmaków w życie z psem, lepiej sięgać po gotowe produkty przeznaczone dla psów, poszukując tych, łączących w sobie wyjątkowy smak z dobrym składem. Z dumą twierdzimy, że są nimi przysmaki ACANA Crunchy Treats stworzone z zaledwie 5 prostych, a przy tym smakowitych składników. 

Kiedy podawać psu przysmaki?

To, co najczęściej rozumiemy pod pojęciem przysmaków to przekąski, które podajemy w różnych sytuacjach. Kiedy zatem wykorzystujemy przysmaki dla psów?

  • Szkolenie psa. Za pomocą przysmaków uczymy i utrwalamy znajomość komend u psa. Przysmaki są wówczas traktowane jako typowe smakołyki treningowe, czyli motywator do działania psa. Stosowanie przysmaków w szkoleniu psa jest szczególnie istotne w pozytywnych metodach pracy z psem. 
  • Proces socjalizacji / adaptacji. Dorastanie szczeniaka, a także adopcja dorosłego psa, to konieczność odpowiedniego wychowania. Przysmaki okazują się bardzo pomocne w nauce przebywania w legowisku, przywołania na spacerach, a nawet w mogą pomóc w walce z lękliwością pupila. 
  • Wzmocnienie więzi pomiędzy człowiekiem a psem. Kto z nas nie ma czasem chęci wynagrodzić swojego zwierzaka, ot tak? Podawanie przysmaków może być motywowane chęcią ofiarowania mu przekąski między posiłkami czy wdzięcznością za jego towarzystwo.

Przysmaki doskonale sprawdzają się również do oswajania psa z regularnymi wizytami u weterynarza, a także do nieprzyjemnych z psiego punktu widzenia czynności, jak obcięcie pazurów, kąpiel, zmiana opatrunku, zastrzyk czy czyszczenie gruczołów. Wykonywania tych czynności, warto uczyć zwierzaka od początku jego życia z nami. Dzięki temu wizyta kontrolna ani zabieg pielęgnacyjny nie będą powodowały silnego stresu. Wsparcie przysmaków jest w tym zakresie nieocenione. 

Ile przysmaków powinien jeść pies na dobę?

Na tak postawione pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od wagi danego psa, jego potrzeb energetycznych i kaloryczności danych przysmaków. To, z czego należy sobie zdawać sprawę, to fakt, że przysmaki są zawsze źródłem kalorii. Jako świadomy opiekun psa, musisz uwzględniać je w bilansowaniu dziennej dawki pokarmowej swojego zwierzęcia. Co to znaczy? Dzienną porcję karmy należy odpowiednio „obciąć” w dniach, w których Twój pies otrzymywał przysmaki, np. podczas treningu posłuszeństwa. W przeciwnym razie finalny bilans przyjętych kaloryczny okaże się zbyt duży. To z kolei prosta droga do nadwagi i otyłości, a w konsekwencji chorób dietozależnych, jak cukrzyca czy choroby układu kostno-stawowego. 

Pamiętaj, że…

Przysmaki nie powinny przekraczać 10-15% dziennej dawki pokarmowej psa. 

Dla przykładu zobaczmy, ile przysmaków ACANA Treats Crunchy Turkey maksymalnie może zjeść w ciągu dnia Kora. Kora jest psem o wadze ok. 20 kg i optymalnej kondycji. Każdego dnia ma zapewniony godzinny spacer ze swoim opiekunem. Uwzględniając tryb życia Kory i jej masę ciała, każdego dnia może zjeść około 8 przysmaków-serduszek ACANA Treats Crunchy Turkey. Dla wykonania większej liczby powtórek komend, opiekun Kory dzieli przysmaki na mniejsze kawałki.

Jeśli masz wątpliwości, ile przysmaków może jeść Twój pupil, napisz do nas z prośbą o konsultację żywieniową. Możesz odezwać się w naszych social mediach lub napisać e-maila adres info@acana.com.pl. Chętnie pomożemy uszczęśliwić Twojego psa!

Zapisz się do newslettera

  • Otrzymaj 12% rabatu na pierwsze zakupy!
  • Bądź zawsze na bieżąco!
  • Nie przegap nowych treści

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress