Aneta Urbaniak

Jaka karma dla psów aktywnych?

Karma dla psów aktywnych - jak wybrać najlepszą?

Psy, które większość swojego czasu spędzają na rozmaitych aktywnościach fizycznych wymagają odpowiedniego podejścia do ich żywienia. Jaka karma dla psów aktywnych jest najlepsza? Jakie jedzenie wybierać, by zapewnić pupilowi maksymalne odżywienie?

Co to znaczy “aktywny pies”?

Aktywny pies to taki, którego aktywność fizyczna wykracza poza standardowy poziom reprezentowany przez przeciętnego psa. Za psy aktywne uznaje się przede wszystkim psy pracujące i sportowe. Psy pracujące to m.in. psy stróżujące, policyjne, ratownicze i pasterskie. Psy sportowe zaś to te, które uczestniczą w rozmaitych zawodach sportowych, szlifując na co dzień swoje popisowe umiejętności, np. dogtrekking, mantrailing, noseworking, agility, obedience. Czy to oznacza, że psy, które nie realizują się “zawodowo” ani nie uczestniczą w zorganizowanych treningach sportowych, nie są AKTYWNE?

Oczywiście, że nie! 

Każdego psiaka, który uwielbia aktywność fizyczną, spędza długie godziny na spacerach lub dalekich wędrówkach z opiekunem, uznajemy za psa aktywnego. Wymaga on odpowiedniego żywienia. Dlaczego? Ponieważ jego zasoby energetyczne są zużywane w zawrotnym tempie! Na większe obciążenie narażone są także stawy i układ kostny. Jeśli jesteś właścicielem aktywnego psa, musisz uwzględnić ten fakt w sposobie jego żywienia. 

Żywienie psów aktywnych

Żywienie psów aktywnych powinno opierać się na świeżych, różnorodnych mięsach, a tym samym wysokiej zawartości białka pochodzenia zwierzęcego i tłuszczach. Dzięki temu organizm psa osiągnie szczytową formę i doskonałą wytrzymałość fizyczną. 

Czy pies aktywny powinien jeść więcej karmy?

I tak, i nie. Samo zwiększenie dawki pokarmu nie jest wystarczające, jeśli psia dieta oparta jest na niskiej zawartości mięsa, pełna roślinnych izolatów białkowych i zbóż zapychających psi żołądek. Aktywny pies rzeczywiście będzie wówczas przejadał więcej pokarmu, jednak nie dostarczy mu on odpowiednich wartości odżywczych. Co więcej, szybka regeneracja i zwiększony poziom energii może być nieco złudny – w takich sytuacjach odpowiada za niego szybki wzrost glukozy we krwi. Dieta oparta na wysokoglikemicznych węglowodanach, jak ziemniaki, ryż czy tapioka, daje wyłącznie złudzenie energetycznego psa, który mimo to nie jest w pełni odżywiony. To wyłącznie nagły wyrzut energii, nie długofalowy system odżywiania. Żywienie każdego psa karmą przepełnioną węglowodanami prowadzi finalnie do zwiększonego ryzyka nabycia chorób dietozależnych, jak np. cukrzyca. 

Jaka karma dla psów aktywnych?

Karma dla psów aktywnych musi pozwalać utrzymać psu dobrą formę i zdrowie. Wybieraj formuły jedzenia oparte o mięso dobrej jakości – pochodzące z wolnych wybiegów i hodowli. Zwracaj uwagę, czy w karmie użyto mięsa w różnych formach – świeżej, surowej i suszonej. Wbrew pozorom to właśnie mięso suszone przede wszystkim stanowi skoncentrowane źródło białka. 

Wśród formuł jedzenia ACANA znajdziesz formułę opracowaną specjalnie dla psów aktywnych, pracujących i sportowych: ACANA Sport & Agility. Co może oczekiwać po niej Twój pies?

Wszystkiego, czego potrzebuje!

75% składników mięsnych, w tym 1/3 świeżych lub surowych. Przepyszny kurczak z wolnego wybiegu dostarczany jest świeży z lokalnych, kanadyjskich farm, wolnych od antybiotyków i stymulatorów wzrostu. Cała flądra poławiana jest w naturalnym środowisku przy północnych wybrzeżach wyspy Vancouver. Świeże i całe jaja ściółkowe pochodzą zaś z lokalnych farm preriowych. Przyznaj, że to doskonała receptura!

Czy wiesz, że wszystkie mięsa zawarte są w proporcjach WholePrey: mięsa mięśniowego, odżywczych organów oraz szpiku i chrząstek? To sprawia, że Twój pies otrzymuje naturalnie zbilansowany posiłek o doskonałej biodostępności, bez konieczności wzbogacania go długą listą sztucznych suplementów. Dzięki właściwej zawartości glukozaminy i chondroityny, pies cieszy się sprawnymi stawami i siłami na kontynuację aktywnego trybu życia. 

Aktywny pies to wielkie szczęście!

Aktywny pies motywuje Cię do atrakcyjnego spędzania czasu w ruchu. Warto, abyś z tego korzystał! Pielęgnuj w nim i w sobie zamiłowanie do aktywności fizycznej, abyście oboje mogli cieszyć się doskonałym zdrowiem i kondycją przez wspólne lata. Nie zapominaj przy tym o odpowiednim żywieniu Waszego teamu. O tym, jak odżywiać jednego z członków, już wiesz :-)

Wróć do listy aktualności