Aneta Urbaniak

Kot w nowym domu – jak się przygotować na przeprowadzkę?

Kot w nowym domu. Jak pomóc kotu przetrwać przeprowadzkę i polubić nowe lokum?

Stało się! W końcu zmieniasz miejsce zamieszkania na to wyśnione i upragnione. Myślom o finalnej przeprowadzce towarzyszy pobudzenie i ekscytacja. Planujesz, aranżujesz i urządzasz. Jest jednak ktoś, kto cieszy się znacznie mniej. To Twój kot. Dla niego przeprowadzka to również ogromna zmiana. Jak zorganizować ją bezboleśnie i płynnie, tak aby kot w nowym domu czuł się, jak ryba w wodzie?

Pakowanie 

Pakowanie własnego dobytku podziel na etapy. Mnogość kartonów, które pojawią się w Twoim dotychczasowym mieszkaniu zaskoczy Twojego kota (i Ciebie też!). Możesz być pewien, że będzie Ci towarzyszył czynności pakowania. Koty są z natury ciekawskie, lubią uczestniczyć w wydarzeniach dziejących się na ich terenie. Może dojść nawet do tego, że jeden z kartonów straci swoje docelowe przeznaczenie, stając się miejscem ukrycia dla Twojego pupila ;-)

Jeśli masz taką możliwość rzeczy osobiste i meble przenoś do nowego lokum systematycznie. Unikaj jednodniowej akcji “przeprowadzka”, z której Twój kot zapamięta wyłącznie stres i niepokój. Stopniowe znikanie przedmiotów z Waszego mieszkania jest zdecydowanie lepszym pomysłem.

Kot w nowym domu ostatnim przybyłym

Z Waszą nową oazą, kot powinien zapoznać się jako ostatni. Jego przybycie do nowego domu powinno wiązać się z tym, że trafia on “na gotowe”. Najlepiej jeśli zdążysz już rozpakować większość swoich rzeczy i ustawisz meble w odpowiadającej Ci konfiguracji. Kot będzie potrzebował czasu, aby zapoznać się z nowym wnętrzem, a ciągłe zmiany ustawień obiektów w lokum, nie pomogą mu w redukcji stresu. Dlatego postaraj się, aby Twoje mieszkanie było względnie urządzone do momentu przeprowadzki kota. 

Większość przedstawicieli kociego gatunku nie lubi zmian – są to zwierzęta silnie terytorialne. Koty to więc z reguły rutyniarze, a każda metamorfoza ich terenu naraża je na stres. Z tego powodu tak ważne jest, aby Twój kociak pojawił się w domu ostatni. Gdy ustawisz już wszystkie meble i rozpakujesz Wasze rzeczy, nowe lokum nie będzie dla pupila zupełnie obce. Owszem, zmieni się jego konfiguracja, ale znajome będą dla niego Twoje dotychczasowe przedmioty oraz ich zapach. Postaraj się, aby wszystkie kocie akcesoria znalazły się w podobnych miejscach, jak w poprzednim mieszkaniu. Stary drapak, wyświechtany kocyk, kuweta czy miski z ulubionym jedzeniem to ważne składowe świata Twojego pupila. Nie zmieniaj ich zbyt szybko. Pokusa na nowe akcesoria w nowym domu jest silna, ale pamiętaj, że Twój kot potrzebuje czegoś, co zna. Zadbaj o jego komfort terytorialny

Nie oczekuj zbyt wiele, daj kotu czas

W pierwszych dniach po przeprowadzce daj kotu więcej spokoju. Może się okazać, że kociak będzie tak bardzo zlękniony, że ukryje się za jakimś meblem i spędzi tam nawet kilkanaście godzin. Nie jedząc, nie pijąc, nie korzystając z kuwety. Nie ma w tym nic dziwnego. W ten sposób radzi sobie z napięciem. 

Jeżeli Twoje nowe lokum jest zdecydowanie większe niż dotychczas zajmowane mieszkanie, rozważ stopniowe zapoznawanie kota z nowym otoczeniem. Przygotuj jedno pomieszczenie od którego kot zacznie nową przygodę w życiu ;-) Może to być np. sypialnia w której tymczasowo umieścisz kuwetę, drapak i znane kotu przedmioty. Dobrze wykorzystać jego kocyki i zabawki. Im więcej znanych przedmiotów, tym lepiej. Ograniczona przestrzeń spowoduje, że kot śmielej rozpocznie zwiedzanie, a ogrom nowego terytorium nie będzie dla niego przytłaczający. 

Gdy Twój Mruczek zdecyduje się na ukrycie, nie podnoś go na siłę i nie wyszarpuj np. spod łóżka. Kociego azylu nie wolno naruszać! Pozwól kotu oswoić się z sytuacją. Gdy tylko upewni się, że nie czyha na niego żadne zagrożenie, zdecyduje się zwiedzać kolejne pomieszczenia w Waszym nowym domu. Nie nadawaj rytmu tym wędrówkom. Kot doskonale sobie poradzi, choć pierwsze kroki zaznajamiania się z terenem mogą być bardzo niepewne. 

Ile czasu mija zanim kot przyzwyczai się do nowego domu?

Szybkość adaptacji zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od cech osobniczych danego kota. Osobniki z natury lękliwe potrzebują więcej czasu niż te odważne i ciekawskie. Zwykle też z przeprowadzką radzą sobie lepiej koty młodsze aniżeli koci seniorzy. Nie martw się jednak początkowym brakiem apetytu czy widoczną apatią kota. Ten stan powinien ulec zmianie w ciągu dwóch dni. Jeżeli jednak pomimo upływu 48 godzin sytuacja się nie zmienia, koniecznie odwiedź lekarza weterynarii i poddaj kota rutynowym badaniom krwi oraz moczu. To jedyna sytuacja, w której powinieneś zainterweniować i naruszyć kocią alienację. Może bowiem okazać się, że dotychczas cicho rozwijająca się choroba, zyskała na sile w skutek silnego stresu, a brak adaptacji kota do nowego terenu jest jej przejawem. Być może kot w nowym domu to także czas lepszych, bo zdrowszych kocich nawyków żywieniowych

By kot odnalazł się w nowym domu, potrzeba Twojej cierpliwości. Na szalone zabawy przyjdzie jeszcze czas. Póki co, uszanuj kocią naturę. Wiemy, że bywa trudna, ale jednocześnie wyjątkowa. Przecież nie bez powodu wybrałeś kota na swojego przyjaciela :-)

Wróć do listy aktualności