Aneta Urbaniak

Kot na diecie wegańskiej – moda czy alternatywa?

kot-na-diecie-wegańskiej-czy-to-możliwe

Wegetarianizm i weganizm stają się coraz popularniejszymi sposobami odżywiania ludzi na całym świecie. Jeszcze w 2014 r. na dietę wegetariańską zdecydował się 1% Polaków (CBOS 2014). Raporty komercyjnych agencji badawczych wskazują, że obecnie wegetarianizm wybiera nawet 1 milion rodaków, co stanowi 3% polskiego społeczeństwa. Wraz ze wzrostem popularności diet wegetariańskiej i wegańskiej wśród ludzi, wyrasta trend żywienia w ten sam sposób zwierząt towarzyszących. Na światowym rynku zoologicznym pojawiają się nowe karmy dla psów i kotów oznaczone etykietą “produkt wegański”. Czy żywienie w ten sposób zwierząt jest dobrym wyborem? Dzisiaj zastanawiamy się, czy kot na diecie wegańskiej to rozsądny wybór.

Kot na diecie wegańskiej – co to znaczy?

Weganizm jest ścisłą formą wegetarianizmu. Obejmuje wykluczenie z diety nie tylko mięsa, ale także wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, np. owoców morza, jaj, nabiału czy miodu. Motywacje do przejścia na weganizm rozumiemy bardzo dobrze. Także sprzeciwiamy się przemysłowej hodowli zwierząt, a ochrona środowiska naturalnego i zrównoważony rozwój jest obecna w naszych codziennych praktykach. I choć empatia wobec zwierząt jest nam bliska, doskonale wiemy, że mięsożerność jest wpisana w kocią naturę. 

Fizjologia kotów, w tym budowa ich układu pokarmowego, kwalifikuje koty do kategorii bezwzględnych mięsożerców. Biorąc pod uwagę, że wegańskie karmy dla kotów nie zawierają mięsa, stwierdzamy, że tym samym nie spełniają minimalnego zapotrzebowania na składniki odżywcze niezbędne w kociej diecie.  

Wegańska dieta kota a zalecenia żywieniowe

Badania nad dostępnymi na rynku karmami wegańskimi dla kotów i/lub psów, doprowadziły naukowców do konkluzji, że żadna z analizowanych przez nich karm wegańskich nie spełnia zaleceń żywieniowych FEDIAF i AAFCO dla gatunków dla których są przeznaczone. W karmach wegańskich odnotowano m.in. zbyt niski poziom aminokwasów i minerałów, takich jak wapń, potas i sód. Co ważne, także wcześniejsze badania potwierdzają, że wegetariańskie i wegańskie karmy dla kotów nie dostarczają odpowiedniej dawki tauryny. Niedobór tauryny w kocim organizmie może prowadzić do poważnych zaburzeń serca, degeneracji komórek fotoreceptorowych, a także upośledzać zdolności reprodukcyjne powodując wady rozwojowe u nowonarodzonych kociąt. 

Konkluzje z badań naukowców są jasne. Nawet jeśli na rynku pojawią się wegańskie karmy dla kotów zawierające  poziom składników odżywczych przekraczający minimalne zalecenia żywieniowe FEFIAF i AAFCO, to i tak nie powinno prowadzić nas to do rozważenia zmiany diety pupila. Nadal bowiem istnieje ryzyko niedoboru składników odżywczych w organizmie kota. Dzieje się tak z powodu niższej strawności i mniejszej biodostępności składników odżywczych pochodzenia roślinnego. 

Kot to urodzony mięsożerca

Koty domowe pochodzą od żbików. Mięso w ich diecie jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wertykalny ruch szczęk, ostre zęby i krótki układ pokarmowy czyni z kotów naturalnych mięsożerców, przystosowanych do diety opartej na mięsie i bogatej w białko

Potrzeby żywieniowe kotów, pomimo długoletniej pracy hodowlanej i wyłonienia odmiennie wyglądających kotów, pozostają takie same. Twierdzenia o tym, że koty żywione pokarmem pozbawionym białka zwierzęcego mogą utrzymać szczytową formę należy uznać za kolejny mit. Co więcej, dieta pozbawiona mięsa poważnie zagraża ich zdrowiu i życiu. 

“Nie” dla kociego weganizmu!

Nawet jeśli sami jesteśmy na diecie roślinnej, nie możemy stosować jej u swoich mięsożernych przyjaciół. Szacunek do zwierzęcia wymaga odżywiania go zgodnie z potrzebami gatunkowymi. Jeśli towarzyszą Wam wątpliwości natury etycznej, pamiętajcie, że w naszym Biologicznie Odpowiednim Jedzeniu ORIJEN i ACANA znajduje się jedynie mięso pochodzące od zwierząt chowanych na wolnym wybiegu. Żaden z naszych zaufanych dostawców nie stosuje w swojej hodowli hormonów i antybiotyków. Każda ryba trafiająca do opakowania pochodzi ze zrównoważonego połowu. To czyni nasze jedzenie autentycznym i odpowiedzialnym. 

Szanujemy świat wszystkich zwierząt. Tych hodowlanych, dając im najlepsze warunki życia, i tych towarzyszących – odżywiając ich dokładnie tak, jak tego potrzebują. 

 

Wróć do listy aktualności