Czy Twój pies często liże swoje łapy? Podczas gdy okazjonalne podgryzanie czy lizanie łap nie jest powodem do zmartwień, tak nagłe lub częste zainteresowania przednimi kończynami, może być powodem do niepokoju. Ważne jest, aby zidentyfikować dotyczące Twojego pupila przyczyny lizania łap. Poznaj 7 najczęstszych powodów tego rodzaju zachowania.
1. Pielęgnacja
Najprostszy powód lizania łap? Twój pies może po prostu fundować sobie przyjemną kąpiel. Chociaż psy nie poświęcają tyle czasu na pielęgnację, co koty, zdrowe psy liżą łapy, aby zachować czystość. Często skubią je, aby pozbyć się wszystkiego, co utknęło w sierści między opuszkami, jak piach, drobne kamyczki, tumany kurzu czy insekty. Aby zapewnić psu czystość i zminimalizować nadmierne lizanie łap w celach pielęgnacyjnych, rozważ włączenie produktu do pielęgnacji od Earth Rated – nawilżanych chusteczek do oczyszczania m.in. łapek.
Sporadyczne i krótkotrwałe lizanie obu łap jest normalne. Jeśli jednak Twój pies wydaje się przy tym wpadać w obsesję lub skupia się na jednej łapie, powinno wzbudzić to Twój niepokój.
2. Alergie
Częsty powód obsesyjnego lizania i podgryzania łap? Twój pies może mieć alergię!
Jeśli zauważasz, że priorytetem Twojego psa po każdym spacerze jest obsesyjne lizanie łap, Twój pupil może cierpieć na alergię środowiskową. Częstymi winowajcami są pyłki traw, pestycydy i roztocza. Spróbuj używać hipoalergicznych chusteczek dla psów do czyszczenia łap od Earth Rated. Wycieraj nimi łapy psa po każdym spacerze i sprawdź, czy zmniejszy to zainteresowanie lizaniem.
Jeśli ciągłemu lizaniu łap towarzyszą swędzące plamy na skórze psa, przyczyną może być alergia pokarmowa. Przeanalizuj skład dotychczas podawanej karmy i wprowadź nowe źródło białka. Do diety eliminacyjnej wybieraj monobiałkowe receptury. Sprawdź ACANA Singles, które pomogły milionom psów z nietolerancjami i alergiami pokarmowymi.
3. Problemy behawioralne
Kompulsywne lizanie i gryzienie łap może być oznaką depresji, lęku lub nudy. Kiedy pies doświadcza problemów tego rodzaju, jego organizm produkuje kortyzol, hormon stresu. Wówczas lizanie jest próbą uspokojenia się.
Suki posiadające szczeniaki spędzają dużo czasu na lizaniu swoich młodych. W miarę jak szczenięta dorastają, uczą się powielać to zachowanie, jako sposób na uspokojenie się. Jeśli więc Twój pies wykazuje nadmierne zainteresowanie swoimi łapami, może być zwyczajnie zestresowany.
Psy potrzebują stymulacji psychicznej i fizycznej, aby zachować zdrowie i wysoką jakość życia. Rozważ konsultację ze specjalistą. Behawiorysta psów może zalecić działania, które pomogą uporać się z przyczyną problemu. Staraj się regularnie ćwiczyć ze swoim psem, bawić się z nim, wzbogać jego środowisko i zapewniaj mu regularne spacery z lubianymi psimi kumplami.
4. Uraz
Znasz powiedzenie „wyliże się”? W języku potocznym oznacza ono powrót do zdrowia i nie jest pozbawione sensu. Urazy są częstą przyczyną nagłego lizania lub gryzienia łap przez psy. Typowe przyczyny to użądlenia owadów lub skaleczenia ostrymi przedmiotami, takimi jak drzazgi czy fragmenty szkła. Sprawdź łapy pupila, aby zobaczyć, czy coś utkwiło w skórze jego poduszek.
Nadmierne lizanie bez widocznych skaleczeń może być oznaką problemów ze stawami. Jeśli zauważysz, że Twój pies zmniejszył tempo na spacerach, z trudem podnosi się z legowiska, niechętnie wskakuje na kanapę bądź kuleje, koniecznie udaj się z nim do ortopedy.
5. Zakażenie pasożytnicze lub drożdżakowe
Pchły, kleszcze i roztocza (np. nużeniec) to kolejne przyczyny lizania łap. Infestacje kleszczy stanowią coraz większy problem o każdej porze roku, zwłaszcza dla psów spacerujących po lesie lub w okolicy gęstych zarośli. Pamiętaj o całorocznym zabezpieczeniu pupila środkami chemicznymi na kleszcze o potwierdzonym działaniu, dobranymi w porozumieniu z lekarzem prowadzącym. Regularnie przeglądaj także sierść i łapy pupila, a ewentualnie wbite kleszcze jak najszybciej usuwaj.
Inną możliwą przyczyną swędzenia skóry łap są infekcje grzybicze. Kiedy środowisko wewnętrznej strony łap staje się bardzo wilgotne, drożdżaki mogą rozmnażać się w sposób niekontrolowany i powodować infekcję. Zakażenia drożdżakowe na łapkach nie są dla psa przyjemne. Powodują świąd i podrażnienia, stąd wzrost zainteresowania psa własnymi łapami. W takiej sytuacji nie obejdzie się bez wizyty u lekarza weterynarii i celowanego leczenia dermatologicznego.
6. Sucha skóra
Podobnie jak ludzie, psy mogą mieć suchą skórę. Może być to spowodowane czynnikami atmosferycznymi (niskie temperatury) lub niedoborem kwasów tłuszczowych w diecie psa. W drugim przypadku rozwiązaniem może być zmiana diety na opartą na rybach. Często przyczyną lizania łap jest również nadmierne kąpanie, ponieważ pozbawia ono sierść naturalnego natłuszczenia.
Ciągłe lizanie łap może powodować pęknięcia opuszek, co zwiększa podrażnienie i pogłębia problem. Jeśli łapy Twojego psa są obolałe, koniecznie udaj się do lekarza weterynarii, aby opracować plan działania.
7. Zima
Sól rozpuszczająca lód jest okrutna dla łap Twojego psa. Oparzenia chemiczne mogą być przyczyną podrażnienia opuszek Twojego pupila. Ponadto śnieg może sklejać sierść między palcami i tworzyć bolesne kule lodu. Jeśli łapy Twojego psa pękają, krwawią lub podejrzewasz uraz chemiczny, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
To ważne
Jeśli Twój pies nadmiernie lizie lub wygryza łapy, ważne jest, aby dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje. Powody przedstawione w artykule należą do najczęstszych, ale mogą istnieć inne, które stanowią źródło problemu w Waszym przypadku. Zawsze dobrym pomysłem jest zasięgnięcie specjalistycznej porady w przychodni weterynaryjnej.
Zauważenie oznak nadmiernego zainteresowania psa łapami, wymaga uważnej obserwacji zarówno zachowania psa, jak i jego kondycji fizycznej. Najczęstszymi objawami, na które należy zwrócić uwagę, są zaczerwienienie, obrzęk lub wypadanie włosów wokół opuszek. Objawy te mogą wskazywać na podrażnienie lub ukryty problem zdrowotny.
Pamiętaj o możliwych przyczynach behawioralnych. Jeśli pies interesuje się łapami w sposób wykraczający poza normalną pielęgnację, może odczuwać dyskomfort lub niepokój. Wszystkie nagłe zmiany w zachowaniu, takie jak większe pobudzenie, lizanie/gryzienie, unikanie dotyku, są sygnałem, że coś dzieje się z psem. Zacznij od sprawdzenia jego stanu zdrowia.
Jak zminimalizować problem i znaleźć przyczyny lizania łap?
Jeśli problem jest natury zdrowotnej, konieczne jest właściwe zaopiekowanie weterynaryjne. Lekarze oferują kompleksowe podejście do diagnostyki i leczenia. Mogą skierować pupila na testy alergiczne, pobranie zeskrobiny lub badania krwi w celu identyfikacji źródła problemu. Leczenie może obejmować maści do miejscowego stosowania, antybiotyki, leki przeciwalergiczne, zmiany w diecie, a nawet terapię behawioralną, jeśli lizanie związane jest ze stresem.
W przypadku podrażnień spowodowanych niską temperaturą, solą na chodnikach czy alergiami kontaktowymi, prostym rozwiązaniem może okazać się przecieranie łap hipoalergicznymi chusteczkami po powrocie z każdego spaceru (i oczywiście unikanie chodników pełnych soli!). Wybierając chusteczki szukaj naturalnych, bezpiecznych składników o właściwościach kojących i nawilżających, jak aloes, masło shea, rumianek czy ogórek.
Regularne czesanie, przycinanie sierści przy opuszkach i dokładne kontrole łap to również dobry sposób na zapobieganie powstawaniu problemów. Z kolei angażowanie psa w stymulację umysłową za pomocą zabawek wzbogacających, może przekierować jego uwagę i zmniejszyć lizanie/gryzienie o podłożu stresowym. Podobną rolę pełnią gryzaki dentystyczne. Zapewnienie psu wystarczającej ilości codziennych ćwiczeń, zabawy i dobrej jakości spacerów, może pomóc zmniejszyć nudę lub zredukować odczuwany przez psa niepokój.
Każdy krok, który podejmujesz jest krokiem naprzód w podróży ku dobremu samopoczuciu Twojego psa.